Vardagsduka med @bonjourmadeleine
I det gröna sekelskifteshuset utanför Kalmar där snickarglädjen ringlar likt ett pärlband runt varje knut välkomnas vi in på vardagsmiddag hos ingen mindre än kreatören Madeleine Petersson - grundare till Social Stories Bureau och Instagramkontot @bonjourmadeleine.

Betydelsen av köket & matplatsen
Hemma hos Madeleine är det precis som hos de allra flesta barnfamiljer viktigt att samlas och umgås efter stressiga dagar med jobb och skola, gärna runt ett uppdukat bord.
-Det är här vi möts efter stressiga dagar, där vi pratar och barnen får berätta hur dagen har varit på förskolan och i skolan. TV:n får gärna stängas av och vi ser alltid till att lägga undan både mobiler och läsplattor.
-Runt bordet försöker vi alltid få till en lugn stund med fokus på mat och samtal, ja så gott det går med en liten 2-årig Olle vid bordet säger Madeleine och ler.
-Stunderna kring matbordet är heliga i vår familj, här kan vi sitta länge och mysa tillsammans, så matplatsen är en naturlig samlingspunkt där vi slår oss ner varje dag.




Madeleines tips för en lyckad vardagsdukning
- Att hälla dryck i karaffer är enkelt och det känns genast lite lyxigare och mer speciellt oavsett vad för typ av dryck som serveras.
- Lägg salladen i fina skålar istället för direkt på tallriken, fint för ögat men också trevligt för alla att kunna plocka till sig det man själv vill ha.
- En rejäl skärbräda för brödet, både snyggt och praktiskt att kunna skära upp direkt när någon vill ha en skiva till.
- Vackra glas som är sköna att hålla i och goda att dricka ur.
- En liten vas med blommor som inte är i vägen tillför direkt vardagsdukningen det där lilla extra.
- Lägg några minuter extra på upplägget så får du genast ett härligare intryck av vardagsdukningen.
- Våga använda festporslinet även till vardags, gör vardagen till en fest helt enkelt!

Vegetarisk pasta – en vardagsfavorit
Hemma hos familjen Petersson finns det många middagsfavoriter och barnen får gärna vara med och bestämma vad som ska serveras. Just denna kväll bjuds det på en smakrik vegetarisk pasta som är busenkel att svänga ihop – för med små barn och en hektisk vardag bör det gå snabbt!
Så här gör du:
- Koka pastan i rikligt saltat vatten.
- Fräs på färska champinjoner och krydda efter tycke och smak.
- Tillsätt crème fraiche och koka ihop en sås med champinjonerna.
- Addera riven pecorino, salt och nymalen svartpeppar.
- Servera med en enkel sallad på svartkål och tomater, nybakat bröd & smör.

Middagen är serverad!
När middagen börjar bli färdig är det dags att duka bordet. En klassisk vardagsdukning med en lyxig twist får det bli dagen till ära. Den mörka linneduken från Ernst blir en varaktig och fin grund tillsammans med de ljusgrå tallrikarna. Enkla bestick i rostfritt stål vilar på linneservetter, även dessa i en vacker grå nyans. Drycken serveras ur en rustik karaff och dricks ur Iittalas klassiska Kartio-glas, här i färgen sand.
Den smarriga pastan serveras direkt ur den snygga kopparkastrullen medan det goda surdegsbrödet får ta plats på den rustika skärbrädan i valnöt. Vill man krydda maten lite mer står en pepparkvarn redo på bordet och vill någon ha mer ost är det bara att dra några extra drag på det lilla rivjärnet.
För minstingen Olle har Madeleine dukat med ett mer varaktigt och tåligt porslin i form av Terazzo bambukopp och tallrik från Ferm Living, perfekt för en liten 2-åring.




Stämningsfulla & mysiga detaljer
Precis som Madeleine säger så är det härligt att försöka göra vardagen till en fest! Mysiga och stämningsfulla detaljer förhöjer verkligen upplevelsen, även om det bara råkar vara en vanlig tisdag. Förutom duk och linneservetter får levande blommor ta plats på bordet, här i en enkel och stilren vas.
Ljus skapar alltid en mysig stämning, så varför inte strössla ut lite ljuslyktor längs med bordet? Är man lite frusen kan en mysig pläd hängas över varje stol vilket mjukar upp och skapar en mysig känsla.



Avsluta med apelsinjuice
Om det är något som sätter guldkant på en vardagsmiddag så är det väl en fräsch och uppfriskande efterrätt? Här får barnen Tuva & Olle vara med och hjälpa till med kvällens lite nyttigare alternativ som passar perfekt en vardagskväll – färskpressad apelsinjuice! Medan mamma Madeleine brygger sig en god kopp kaffe går barnen loss med apelsinhalvor på Eva Solo citruspress.





När juicen är klar får barnen sörpla och ösa med sked, för alla vet ju att det blir så mycket roligare om man får äta juicen som en soppa! Även mamma Madeleine får smaka och skåla med sina små – ett perfekt avslut på en härlig vardagsmiddag där familjen är samlad.